En Popüler Jackie Chan Filmleri

En popüler Jackie Chan filmlerini, Jackie Chan’i çok sevenler için bu yazımızda derledik.

En Popüler Jackie Chan Filmleri

En popüler Jackie Chan filmlerini, Jackie Chan’i çok sevenler için bu yazımızda derledik. Hong Kong doğumlu olan bu başarılı oyuncu, aktörlüğün yanı sıra müzikle de oldukça ilgileniyor. Filmlerinde geçen en popüler şarkılar konusunda da bir parmağı vardır diye düşünüyoruz :).  Yıllardır ekranlarda gördüğümüz Jackie Chan’in formundan hiçbir şey kaybetmemesi de sanıyorum kimsenin gözünden kaçmamıştır. Hala formunu koruyup korumadığını ise Jackie Chan son filmi çıkınca anlamış olacağız.

En Popüler 15 Jackie Chan Filmi

Jackie Chan’in filmleri genellikle aksiyon dolu olmasına rağmen ekranlarda gösterdiği sempatik tavırları sayesinde hepimizin gönlünü fethetmiştir. Aktörlükten ayrı olarak Çin dövüş sanatları ile yakından ilgilenen Jackie Chan’in en popüler 20 filmine gelin birlikte bakalım.

1 – Süper Polis

1985 yılında vizyona girmiş olan bu filmde polis departmanında çalışan bir polis olan Kevin, önemli bir göreve atanır. Ünlü bir gangsterin davasına atanan Kevin’ın başı mahkemenin uyuşturucu çetesi patronun delil yetersizliğinden bırakmasıyla belaya girer. Başrolde, Jackie Chan, Maggie Cheung gibi oyuncuları bulunduran filmin IMDB puanı ise 7.6’dır.

2 – Tehlikenin İçinde

1995 yapımı olan bu filmde ise Keung adında bir genç amcasının düğününe katılmak için Bronx’a gelir. Burada kendisini yeraltı dünyasının içinde ve o karmaşanın odağında bulur. Üstelik ortada bulunamayan bir çuval dolusu pırlanta vardır. Aksiyonu, uçan yumrukları, sinsi gangsterleri bu filme fazlasıyla bulabilirsiniz. IMDB puanı 6.7’dir.

3 – Altın Yumruk

En popüler filmlerden biri olan Altın Yumruk 1978 yılında vizyona girmiştir. Bu filmde Won Fei Hung yani Jackie Chan dövüş hocalığı yapan amcasının yanına öğrenci olarak gider. Harika teknikler öğrenme ve yenilmez bir savaşçı olma umuduyla amcasının kapısına giden Won Fei Hung pekte umduğunu bulamaz. Herkes tarafından övülen dövüş ustası amcasını ayyaş bir şekilde ve öğrencilerini sakat bırakan bir adam olarak bulur. Hayalleri yıkılan Fei Hung amcasının yanından kaçınca bir kiralık katil tarafından dövülüp hastanelik edilir. Bu sayede gururu kırılınca onun için bir dönüm noktası başlar. IMDB puanı 7.6’dır.

4 – Kartalın Gölgesi

Bu filmin vizyon tarihi de 1978’tir. Efsane dövüş filmlerinden sayılan Kartalın gölgesi vizyona girdiği yıllarda en fazla kiralanan video kaset olmuştur. Sadece bu bile filmin ne kadar efsane olduğunun kanıtıdır. Filmde Kung-fu tarzında dövüş sahnelerinin yanı sıra Jackie Chan’in muziplikleri, filmdeki diyaloglar, yetenekleri ve filmin final sahnesi bu filmi kült bir yapım yapmaya yetmiştir. IMDB puanı 7.5’tir.

5 – Fırtına Adam

1997 yılında vizyona giren ve Jackie Chan’in en popüler filmlerinden olan Fırtına Adam televizyon Showlarında yemek yapan bir aşçının hikayesini anlatmaktadır. Kendi halinde sakince yaşayıp giden bu aşçının monoton hayatı bir muhabirin hayatının tehlikeye girmesiyle son bulur. Genç ve güzel olan bu muhabirin yardımına Jackie Chan koşuyor. Yine gangsterlerin ve çatışmaların havada uçuştuğu bu film oldukça aksiyon doludur. IMDB puanı 6.2’dir.

6 – Afrika Kaplanı

Chan’in bu filmi 1998 yılında vizyona girmiştir. Bu filmde Jackie Chan helikopter kazası geçirip hafızasını yitiren bir ajan rolündedir. Üstelik helikopterdeki bütün meslektaşları ölmüştür. Olup biteni hatta kendini bile hatırlamayan film kahramanımız gözünü Afrikada açar. Afrika’dan Hollanda’ya geçip içinde bulunduğu tuzağı çözmeye çalışan bu ajan bir kaset uğruna savaşacaktır. IMDB puanı 6.8’dir.

7 – Tanrının Zırhı 2 Kondor Operasyonu

1991 yılında vizyona giren bu filmde jacky adlı kahramanımız efsanenin birincisinde kutsal silah peşinde koşmuştu. Bu sefer ise kendine yeni bir hedef bulmuş. Güçlü ve zengin olan Dük isimli adam jacky’i çağırıp ona bir efsane anlatır. IMDB puanı 7.3’tür.

8 – Koruyucu

1985 yılında vizyona giren bu film Jackie Chan’in en popüler filmlerinden olmasa da popüler sayılacak bir filmdir. Bu filmde Jackie Chan’in yanı sıra Moon Lee ve Danny Aiello gibi isimler yer almaktadır. Film aksiyon ve dram türündendir. Amerika ile Hong Kong polisleri ortak çalışmaya karar verip bir çeteyi çökertmeye çalışırlar. IMDB puanı 5.7 olarak belirlenmiştir.

9 – Altın Yumruk İstanbul’da

2001 yılında vizyona giren bu filmde kahramanımız Bei sıkıcı hayatından bunalır ve bir eğlence arar. Bir gün şüphelendiği adamları takip etmeye karar verir ve bu adamların bir soygun yapmaya çalıştıklarını fark eder. Bunun ardından planlarını ortaya çıkaran Bei medya tarafından kahramanlaştırılır. Medya sayesinde Bei’yi fark eden bir dedektife göre Bei bir iş adamının kaybettiğini sandığı oğludur. Gerçek ailesiyle tanışma yolunda başına ilginç şeyler gelen Bei’nin yolu Türkiye’ye düşer. IMDB puanı 5.9’dur.

10 – Süper Polis 3

Jackie Chan filmleri izlemeyi sevenler için önerebileceğimiz en popüler filmlerden olarak sayılan bir diğer film ise Süper polis 3’tür. Film 1992 yılında vizyona girmiştir. Interpol bir uyuşturucu şebekesinin içine ajan sokmak ister. Bu ajan polislerin en gözde olanıdır. Serüvenlerle dolu olan ayrıca karate ustalığı içeren bu filmin IMDB puanı 6.9’dur.

11 – Drunken Master 2

En popüler filmlerden biri olan Drunken Master 2’nin vizyon tarihi 1994’dür. Filmde İngiltere Çin’e ait olan bazı sanat eserlerine göz koymuştur. Sadece göz koymakla kalmayıp bu sanat eserlerini yurt dışına çıkarmaya kalkar. Halk kahramanı olan Fei Hung bu adaletsizliği durdurmaya çalışır. Dövüş sanatlarında oldukça hünerli olan Fei Hung bu kaçakçılarla mücadele verir. Bu serüvende babasıyla da ters düşer. IMDB puanı 7.6’dır.

12 – İkiz Ejder

1994 yapımı bu filmde Boomer ve Tyson adlı iki serseri mafya lideriyle yarış iddiasına girerler. Filmde müzisyen olan ve konser için Hong Kong’a gelen John Ma, Boomer’a oldukça benzemektedir. Filmde ikisi sıkça rolleri değiştirir. IMDB puanı 6.4’tür

13 – Geçmişin İntikamı

2004 yılında vizyona giren ve Jackie Chan’in en popüler filmleri arasında sayılan bu yapım polis departmanında şef olan Wing’in tüm ekibini bir saldırıda kaybedip kendini alkole vermesiyle başlar. Wing bu haldeyken karışışına çıkan genç bir adam kendini polis olarak tanıtır ve beraber çalışmaya başlarlar. Bu genç adamın amacı ise Wing’i eski haline döndürmektir. IMDB puanı 7’dir

14 – Bitirim İkili 2

2001 yılında vizyona giren ve çok ses getiren bu yapımı en popüler kategorisine almasak olmazdı. Diğer filmden de tanıdığımız Carter ve Lee her zaman olduğu gibi başlarını belaya sokmadan duramazlar. Bir çetenin terör faaliyetlerine dur demeye karar veren Carter ve Lee ikilisini yine inanılmaz bir macera beklemektedir. Hong Kong’dan başlayıp Los Angeles’a uzanan bu filmde tehlikenin yanı sıra eğlencede hakimdir. IMDB puanı 6.6’dır.

15 – Chinese Zodiac

IMDB puanı çok fazla olmamasına rağmen hayranlar tarafından sevilen ve Jackie Chan’in en popüler filmlerinden sayılan bu yapım 2012 yılında vizyona girmiştir. Bu filmin başka bir özelliği ise Jackie Chan’in hem yönetmenliği yapması hem de başrolü oynamasıdır. Film mistik öğeler içeren macera dolu bir yolculukla başlıyor. Kahramanımız Asian Hawk 1860 yılında Çin’den çalınan 12 bronz hayvan heykelini getirmekle görevlendirilir. Yanına Çinli bir öğrenci ve Parisli bir kadını alıp yolculuğa çıkar. IMDB puanı 6.1’dir.       

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER