Artık yataklarınızı toplamayın! Meğer zararlıymış...

Sabahları yatağımızı toplamanın sağlığımızı tehdit ettiğini biliyor muydunuz? İşte çok şaşıracağınız o gerçek...

Artık yataklarınızı toplamayın! Meğer zararlıymış...

Yapılan araştırmalara göre, sabah yatağı toplamanın sağlığa bir çok zararı bulunuyor. Evet yanlış duymadınız! Yatağınızı toplamaya üşendiğiniz her gün aslında ağlığınıza katkıda bulunuyorsunuz. Peki yatağı toplamak neden zararlı?

İngiltere’deki Kingston Üniversitesi’nde yapılan araştırmada zararlı organizma ve böceklerin dağınık yataklarda yaşayamadığı öğrenildi. Normalde bir yatakta ortalama 1.5 milyon ev tozu mikrorganizması yaşar. Özellikle bir milmetreden daha kısa olan böcekler insan derisi döküntüleriyle beslenir ve uyku sırasında kolayca akciğerlere giren alerjenlere yol açar. Sıcak ve nemli olan yataklar bu canlılar için idela bir yaşama ortamı.

BÖYLE ÖLÜYORLARMIŞ!

Böceklerin nasıl yaşayamayacağını araştıran bilim insanları bu konuda bir program geliştir. Araştırmalar sonucunda bilim insanları “Bu böceklerin vücutlarının dışında bulunan küçük salgı bezleri ile atmosferden su alarak yaşadıklarını biliyoruz. Gün boyunca yatağı dağınık bırakmak gibi kolay bir iş sayesinde çarşaflar ve döşekteki nem yok oluyor, böylece böcekler susuz kalıyor ve sonunda da ölüyorlar” açıklamasını yaptı. Yani artık sağlığınızı korumak için yatağınızı toplamamanız gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER