Whatsapp kullananlar için kritik gün!

Whatsapp’ın büyük tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi bugünden itibaren devreye giriyor.

Whatsapp kullananlar için kritik gün!

Whatsapp 8 Şubat’ta kullanıcılarına yeni bir sözleşme sunmuştu. Zorunlu olarak kullanıcılara sunulan sözleşme, kullanıcıların büyük tepkisine neden olmuştu. Tepkiler sonrasında şirket sözleşmeyi 15 Mayıs’a ertelemişti.

TAMAM MI? DEVAM MI?

Whatsapp sözleşmesi bugünden itibaren kademeli olarak devreye giriyor. Sözleşmeyi kabul etmeyenler, aşamalı olarak uygulamanın bazı özelliklerini kullanamayacak. Zamanla uygulama, sözleşmeyi kabul etmeyenleri tamamen devre dışı bırakacak.

İŞTE SÖZLEŞMEYİ KABUL ETMEYENLERİ BEKLEYEN AŞAMALAR:

1- Öncelikle bu güncelleme nedeniyle 15 Mayıs'ta hiç kimsenin hesabı silinmeyecek veya WhatsApp'ın işlevselliğini hemen kaybetmeyecek.

2- Bu kullanıcılar, sözleşmeyi kabul etmeleri gerektiğini belirten bir bildirim alacaklar ve birkaç haftalık sürenin ardından bu bildirim kalıcı hale gelecek.

3- Hatırlatma bildirimi kalıcı hale geldiği zaman, kullanıcılar güncellemeyi kabul edene kadar WhatsApp’ta sınırlı bir işlevsellikle karşılaşacak. Bu, süreç kademeli olarak uygulanacağı için tüm kullanıcılar için aynı anda olmayacak.

4- Hatırlatma bildirimi artık kalıcı hale gelen kullanıcılar, WhatsApp’taki sohbet listelerine erişemeyecek. Ancak yine de kendilerine gelen sesli veya görüntülü aramaları cevaplayabilecek.

5- Eğer kullanıcının etkinleştirilmiş bildirimleri varsa, bir mesajı okumak veya yanıtlamak ya da cevapsız bir sesli veya görüntülü aramayı geri aramak için bunlara dokunabiliecek.

6- WhatsApp’ın “sınırlı işlevsellik” olarak adlandırdığı bu birkaç haftalık sürecin ardından, artık sesli/görüntülü aramaları veya bildirimleri de alamayacak ve WhatsApp, kullanıcının telefonuna mesaj ve arama göndermeyi durduracak.

7- Kullanıcılar sohbet geçmişlerini Android veya iPhone'a aktarabilecek ve hesabının bir raporunu indirebilecek. Sonuç olarak güncellemeyi kabul etmezseniz, WhatsApp hesabınız silinmeyecek ancak uygulama artık kullanılamaz hale geleceği için, silinmemiş olmasının da bir anlamı kalmayacak. Bununla birlikte 120 gün boyunca hiçbir etkinlik göstermeyen WhatsApp hesaplarının genellikle silindiğini de belirtelim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER