Tiktok'a yeni CEO atandı

TikTok, ABD'nin uygulamayı yasaklamakla tehdit ettiği için eski liderinin istifa etmesinden sekiz ay sonra nihayet yeni bir daimi genel müdür atadı.

Tiktok'a yeni CEO atandı

Şirket Cuma günü Shouzi Chew'i CEO olarak seçtiğini açıkladı. Şirkete bu yılın başlarında TikTok'un Çinli sahibi ByteDance'ın finans müdürü olarak katıldı. LinkedIn profiline göre, daha önce Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi'de üst düzey bir yönetici olarak çalışmıştı.

Daha önce TikTok'un geçici başkanı olarak görev yapan Vanessa Pappas, TikTok'un işletme müdürü görevine geçiyor.ByteDance CEO'su Yiming Zhang yaptığı açıklamada, "Shou ve Vanessa'nın liderlik ekibi, sürekli büyüme için zemin hazırlıyor" dedi.

"Shou, ilk yatırımcılarımız arasında yer alan ve on yıl boyunca teknoloji sektöründe çalışan bir ekibe liderlik eden şirket ve endüstri hakkında derinlemesine bilgi getiriyor. Ekibe derinlik katacak, kurumsal yönetişim ve uzun vadeli gibi alanlara odaklanacak. Dedi.Chew, memleketi Singapur'da bulunuyor ve bu da şirketin artık ABD merkezli bir lidere ihtiyacı olmadığını düşündüğünü gösteriyor.

TikTok, Trump yönetiminin Amerika’daki uygulamasını bir ABD kuruluşuna satmadığı takdirde kısa video platformunu yasaklamakla tehdit etmesinden sonra, Amerika Birleşik Devletleri'nde aylarca süren dramatik bir savaşa karıştı. Eski ABD Başkanı Donald Trump, TikTok'un ulusal güvenlik riski oluşturduğu iddiaları üzerine TikTok'u kısıtlamaya çalışmıştı.

Mayer, "siyasi ortamda" yaşanan büyük değişimi gerekçe göstererek görevinden yalnızca üç ay sonra istifa etti. Firma daha sonra TikTok'un Los Angeles'tan ABD operasyonlarının genel müdürü olarak görev yapan Pappas'ı terfi etti.

Pappas, CNN Business'a bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, uygulamanın kullanıcı deneyimine odaklandığını ve sadece "insanlara ileriye dönük bir yolumuz olduğunu hatırlattığını" söyledi.

TikTok, ülkede yaklaşık 100 milyon kullanıcısı ile Amerika Birleşik Devletleri'nde oldukça popüler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER