Tehlikeli Facebook dolandırıcılığı! Hesabınızı böyle ele geçiriyor…

Facebook Messenger kullanıcılarını hedef alan BÜYÜK bir dolandırıcılık operasyonu siber uzmanlar tarafından belirlendi. Araştırmacılar, gerçekleşen dolandırıcılık sayesinde milyonlarca kişinin hesaplarının ele geçirildiğini açıkladı.

Tehlikeli Facebook dolandırıcılığı! Hesabınızı böyle ele geçiriyor…

Araştırmacılara göre siber dolandırıcılar Messenger'ın sahte bir güncellenmiş sürümünü tanıtan reklamlar yayınladı. Reklama tıklayanlar, giriş bilgilerini girmeleri istenen ayrı bir web sayfasına yönlendirildi. Bu sayede dolandırıcılık zincirine yaklaşık 1000 sahte Facebook profili dahil edildi.

Facebook araştırma şirketi Group-IB Salı günü bir blog gönderisinde "Facebook Messenger'ın güncellenmiş bir sürümünü tanıtan reklamlar dağıtarak, siber suçlular kullanıcıların oturum açma kimlik bilgilerini topladı," diye yazdı.

Güvenlik firmasındaki araştırmacılar, ilk olarak 2020 yazında sahte güncelleme dolandırıcılığına rastladılar. O günden beri, dolandırıcılık için kullanılan gönderi bağlantılarının sayısı giderek arttı.

Grup IB, Nisan ayında kullanıcıları “en son Messenger güncellemesini” yüklemeye davet eden Facebook gönderilerinin sayısının 5.700'e ulaştığını söyledi.

Dolandırıcılar, kullanıcıların dikkatini çekmek için Messanger, Meseenger veya Masssengar gibi gerçek uygulamayı taklit eden adlara sahip hesaplar kaydetti. Birçoğu profil resmi olarak Facebook Messenger logosunu kullandı.

Bu hesaplardan biri tarafından yayınlanan tipik bir sahte reklam şu şekildedir: "Messenger 2021'i güncellemek ve sesli aramanın ve görüntülü aramanın keyfini çıkarmak için buradan oturum açın."

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER