Otomobil Camlarının Buğulanmasını Önleme

Araç kullanan kişilerin; araçlarının uzun ömürlü olabilmesi için, dikkat etmesi gereken bazı konular var. Bunlardan en çok bilinenleri, aracın bakımının düzenli olarak ve zamanında yapılması, aracı hoyrat kullanmamak, aracı bilinçli bir şekilde kullanmak, lastiklerini mevsimine göre kullanmak ve zamanında değiştirmek.

Otomobil Camlarının Buğulanmasını Önleme

Çünkü ister binek olsun, ister ticari olsun otomobiller insanlar için son derece önemli. Araç kullananların, özellikle kış aylarında en çok şikayetçi olduğu ve çözüm bulmakta zorlandığı konuların başında camların buğulanması konusu geliyor. Peki, bu soruna nasıl çözüm bulunabilir, buğulanmayı önlemek için ne yapmalı? İşte her yönüyle otomobil camlarının buğulanmasını önleme.

1) Tıraş Köpüğü (Tam Bir Buğu Düşmanı)

Eğer tıraş köpüğünün sadece kozmetik ürünü olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Araç camlarında ki buğuyu önlemede de en çok kullanılan ürünlerin başında tıraş köpüğü geliyor. Çünkü çok eski zamanlarda; banyoda tıraş olan insanların, buğulanmış olan banyo aynasına tıraş köpüğü sürmesi ile buğulanma görülmediği ortaya çıkmıştır. Buradan yola çıkarak, tıraş köpüğünün camlarda ki buğulanmayı önlediği sonucuna varılmıştır.

2) Buğu Önleyici Spreyler

Otomobil camlarında ki buğuyu önlemede ki bir diğer etkili yöntem de buğu önleyici spreylerdir. Fiyatları 10 Lira ile 100 Lira arasında değişen bu spreyleri hemen her yerde bulmak ve temin etmek mümkün. Buğulanmış olan cama spreyi sıkın, bir süre bekleyin ve daha sonra temiz bir bez ile camları silin. Böylece buğulanma problemini de ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

3) Klimanın Sıcaklığının Kademeli Olarak Arttırılması

Otomobil camlarında ki buğulanmayı önlemenin bir başka yöntemi ise aracın klimasının sıcaklığını kademeli olarak arttırmaktır.

Çünkü otomobil camlarında ki buğulanmanın nedeni araç içinde ki ısı farkıdır. Buğulanma probleminin ortadan kalkması için yapılabilecek en basit işlem; klimanın sıcaklığının kademeli olarak arttırılması işlemidir. Eğer araç içindekiler üşüyorsa, klimanın çalışması sırasında camları çok az bir miktar, örneğin 1-2 parmak kadar açabilirsiniz.

4) Kedi Kumu Ya Da Silika

İlk duyulduğunda; biraz garip gelse de, kedi kumu araçların camlarında ki buğulanmayı önleyen bir başka yöntemdir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken kısım; piyasada çeşit olarak çok fazla kedi kumunun olduğu. Bu nedenle hangi tür kedi kumunu alacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Silika isimli kedi kumu, otomobil camlarında ki buğulanmayı önlemek amacıyla da kullanılabilir. Evinizde kedi beslemiyorsanız ya da bu kedi kumunu bulamıyorsanız kafaya takmaya gerek yok. Çünkü yapı marketlerin neredeyse hepsinde " silika " türü kedi kumu satılıyor. Kedi kumuyla buğulanmayı önleme işlemi nasıl yapılır? Öncelikle; kullanmadığınız bir çorabın içini silika ile doldurun ve ağzını açılmayacak şekilde, sıkıca bağlayın. Daha sonra aracın içinde buğulanma olan herhangi bir yere, özellikle de camlardan birisine silika dolu çorabı koyun. Böylece buğulanma probleminin kısa süre sonra ortadan kalkacağını göreceksiniz.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER