İphone kullananlar dikkat! Takip mi ediliyorsunuz?

Apple’ın yeni icadı AirTag ile kaybolan eşyalarınızı bulmayan yarayan yeni izleyici teknoloji ile aynı zamanda birileri tarafından telefon sahibini izlenebilmesine olanak sağlama ihtimali olduğu iddia edilmişti. Bu iddialar üzerine Apple söz konusu ürününü baştan sona yeniledi.

İphone kullananlar dikkat! Takip mi ediliyorsunuz?

2021 yılının Nisan ayı tanıtılan AirTag'ler anahtarlara, sırt çantalarına, bavullara veya istenen herhangi bir yere takılabilen küçük elektronik etiketlerdir. Daha sonra, etiketli eşyayı kaybetmeniz durumunda bu öğeleri bulmak için Apple’ın Bul uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bir AirTag ekosistemdeki milyonlarca cihazdan birinin yakınındaysa beliren Cihazlarımı Bul ağına giriyorlar.Ve bir AirTag'in yakınındayken, etiketi küçük bir alanda doğru bir şekilde bulmak için iPhone'un teknolojisini kullanabilirsiniz. Tam olarak bu ekosistemin varlığı kişileri takip edilebilir yapabiliyordu fakat Apple öyle bir özellik geliştirdi ki güvenlik alanında çığır açtı.

Eğer başka birine kayıtlı bir AirTag sizinle sürekli olarak hareket ediyorsa iPhone'unuz sizi uyaracak ve böylelikle rızanız dışında gerçekleşen takiplerden haberiniz olacak. Bu sistem yalnızca Apple cihazlar için kullanılabilir durumda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER