Akrabalar bitmiyor! AKP'li başkanın yeğeninin kullandığı "silah" da araç da devletin!

AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya’nın yeğeni Mehmet Emin Yalçınkaya’nın Suriye sınırında ateş açtığı görüntüler ortaya çıkmıştı. Yalçınkaya’nın kullandığı uzun namlulu silah ve zırhlı aracın Urfa Emniyeti’ne ait olduğu öğrenildi.

Akrabalar bitmiyor! AKP'li başkanın yeğeninin kullandığı "silah" da araç da devletin!

Akçakale Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Yalçınkaya’nın yeğeni Mehmet Emin Yalçınkaya Suriye sınırında uzun namlulu tüfekle ateş açmıştı.  Ortaya çıkan görüntülerin ardından Urfa Valiliği tarafından başlatılan soruşturmada Yalçınkaya’nın kullandığı uzun namlulu silah ve zırhlı aracın Urfa Emniyeti’ne ait olduğu belirtildi.

Akçakale Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Videoda yer alan Mehmet Emin Yalçınkaya’nın ateş açtığı uzun namlulu silah ile zırhlı araç devlete ait. Belediye Başkanı, Göç İdaresi personeli olan yeğeni Mehmet Emin Yalçınkaya’yı görevlendirmeyle belediye bünyesine almıştı. Barış Pınarı Harekâtı döneminde de Urfa Valiliği ve Urfa Emniyet’i yeni bir güvenlik protokolü imzalayarak sınırdaki belediye başkanları zırhlı araç ve uzun namlulu silah verdi. Söz konusu video da 2019 yılında çekilmişti. Yeğen Yalçınkaya Aralık ayını sonunda görevine iade oldu. Çünkü geçtiğimiz yıl açılan soruşturma kovuşturmaya yer yoktur kararı verildi” ifadelerine yer verildi.

Olayla ilgili yeniden soruşturma başlatılırken valilik belediyeye belge göndererek olayla ilgili ayrıntılı bilgi istedi. Urfa Vali Yardımcısı Şahin Aslan’ın imzasının bulunduğu belgede, "Belediyenizde öz yeğeniniz olarak çalışan herhangi bir personeliniz var mı? Var ise adı geçen personelin belediyenin hangi zırhlı aracı ile Suriye sınırında uzun namlulu silah ile atış yaparken çekmiş olan herhangi bir videosunun olup olmadığı, var ise buna ilişkin videonun gönderilmesi, adı geçenin bu eylemi sonucunda belediyenizce üç ay süre ile açığa alındığına ilişkin onayı ve göreve yeniden başlatıldığına ilişkin onaylarının tasdikli birer suretlerinin herhangi bir tekide mahal bırakılmadan ‘ivedi olarak' muhakkikliğime gönderilmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.” İfadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER