Tırnak Eti Temizliğinde Bilinmesi Gerekenler

Güzel bir oje seçerek tırnaklarımızı ön plana çıkartabiliriz. Fakat eğer tahriş olmuş ve bakımsız bırakılmış tırnak etleriniz (kütikül) varsa, ojeler pek işe yaramayacaktır.

Tırnak Eti Temizliğinde Bilinmesi Gerekenler

Güzel bir oje seçerek tırnaklarımızı ön plana çıkartabiliriz. Fakat eğer tahriş olmuş ve bakımsız bırakılmış tırnak etleriniz (kütikül) varsa, ojeler pek işe yaramayacaktır. İyi bir manikürün olmazsa olmazı kütiküllerin doğru temizlenmesidir. Bu yazımızda sizlere kütikül bakımına dair ipuçlarını vereceğiz.

1. Nemlendirme İle Başlayın

Kütikülü incitmeden temizlemenin ilk adımı nemlendirmektir. Nemlendirici bir krem ya da kütikül yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Bu ürünlerden birini tırnak etlerine sürün ve dakika etki etmesini sağlamak için birkaç dakika bekleyin. Bu sayede cildi yumuşak bir hale getirerek tahriş olmuş kütikülleri kolayca temizleyebilirsiniz.

2. Manikür Pensi Kullanın

Bu ürünü kullanarak hem tırnak etlerini itebilir hem de fazlalıklarını alabilirsiniz. Böyle bir ürün alacaksanız keskin olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Eğer yeteri kadar keskin olmayan bir pens kullanırsanız, kütikülleri temizlemek için daha fazla güç uygulamanız gerekir ve bu da yaralanmalara yol açabilir.

3. Pens Kullanırken Acele Etmeyin

Pensi kullanırken sıkıca tutmalısınız. Ancak bunu yaparken sakin ve yavaş hareket etmelisiniz. Kütikülün ince bir deri tabakası olduğunu ve ani bir hareketin yaralanmayla sonuçlanabileceğini unutmayın.

4. Manikür Aletlerinizi Sterilize Edin

Manikür ürünlerinizi sadece kendiniz kullanıyor olsanız bile, doğru şekilde sterilize edilmeleri son derece önemlidir. Bu yüzden metal eşyaları kaynar suda bekletmek, evde sterilize işlemi için ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için iyi bir alternatiftir.

Sonuç Olarak

Tırnak etlerini doğru şekilde almak, zamanla öğrenilebilecek bir bakım alışkanlığıdır. Bu yüzden ilk denemelerinizde memnun kalmayabilirsiniz. Bu durumda pes etmemeli ve bakımınızı aksatmamaya devam etmelisiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER