Reflü Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Reflü hastalığı son zamanlarda halkımızda her 5 insandan 2sinde görülen bir hastalıktır.

Reflü Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Reflü hastalığı son zamanlarda halkımızda her 5 insandan 2sinde görülen bir hastalıktır. Bu kadar yaygın bir hastalıktır fakat tedavisi kesin olarak halen bulunamamıştır. Eğer hastalığın baş seviyelerinde iseniz bir müddet ilaç tedavisi görmek mecburiyetinde kalırsınız fakat ilaçlar çözüm yolu değildir.

İlaç kullandığınız sürece sadece acı çekmenizi engellersiniz, hastalık yokmuş gibi hissedersiniz fakat ilacı bıraktığınız zaman hastalığın belirtilerini tekrardan görmeye başlarsınız. İleri seviye reflü iseniz ameliyat tedavisi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi ilaç tedavisine göre riskli bir tedavidir tabii ki fakat sonucunda ilaç tedavisinden daha kesindir.

Reflü hastalığının sebebi geceleri yemek yiyip arkasından hemen yatmak, aşırı miktarda asitli içecekler tüketmek, çok miktarda sigara ve alkol tüketmektir.

Bu sebeplerin sonucunda mide kapakçığı gittikçe aşınmaya başlar ve zamanla kendini yok etmeye başlar. Reflü hastalığı belirtileri; geceleri ağza ekşi bir tat gelmesi, geğirme, yutkunmakta güçlük, göğüs kafesinde yanma, uyandığınızda ağız kokusu, diş çürükleri gibi şeylerdir. Reflü hastalığının önüne geçilebilmesi için; asitli içecekler kullanmamalı, sigara ve alkolden uzak durmalı, aşırı derecede spor yapmamalı, az az yemek yiyip sık sık yemek, yemeği birden yememek gibi şeyler yapılmalıdır.

Tüm bunların yanında tabii ki ilaç tedavisi de devam etmelidir.

İlaçlarınızı aksatmaya başladığınız zaman en başa dönersiniz hastalığın tedavisinde. Hastalığın ilaçsız tedavi yöntemleri de mevcuttur. Diyetle tedavi vs. gibi. Eğer reflü hastası iseniz ilk yapmanız gereken şey beslenmenize dikkat etmek olmalıdır. Reflü hastalığı ciddiye alınması gereken hastalıklardan biridir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER