Johnson & Johnson aşısında yine pıhtılaşma

Utah hastanesinde erkeklerde Johnson & Johnson COVID-19 aşısı pıhtı vakası rapor edildi.

Johnson & Johnson aşısında yine pıhtılaşma

50 yaşından küçük bir erkek hasta, hastane yetkililerinin Johnson ve Johnson COVID-19 aşısına bağlı ciddi, nadir bir pıhtı olayı olduğundan şüphelendikleri için tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Çarşamba günü yayınlanan bir haber bülteninde, Utah Üniversitesi Sağlık yetkilileri, adamın ayak parmaklarında başlayan ve uyluklarına ilerleyen ağrı yaşadığını ve aşıyı aldıktan yaklaşık 10 gün sonra göğüs ağrısı geliştiğini söyledi.

Haber bülteni, "U Health'e geldikten sonra, doktorlar bacaklarında ve akciğerlerinde kan pıhtılarının yanı sıra düşük trombositler gözlemledi ve bunun nedeni [aşı kaynaklı trombotik trombositopeni] VITT idi." "Hemen önerilen tedavi sağlandı. Özel tıbbi testler bu tanı ile tutarlıydı ve vaka ulusal bir sistem olan VAERS'e (Aşı Olumsuz Olay Raporlama Sistemi) bildirildi ve doğrudan CDC ile tartışıldı."

Hastane, hastanın tedaviye yanıt verdiğini ve taburcu edildiğini evinde yakından izlenmeye devam ettiğini söyledi. Hastane, vakayla ilgili olarak CDC'den onay bekliyor.

Haber bülteni, "ABD'de nadir görülen durumu geliştiren üçüncü erkek olduğuiddia ediliyor" dedi.

Hastanın ne zaman hastaneye kaldırıldığı veya ne kadar yakın zamanda serbest bırakıldığı belli değildi. Yazan Abou-İsmail haber bülteninde, "Bunun son derece nadir bir olay olduğunu anlamak önemlidir." Dedi. "Toplumun bu nadir sendromu öğrenip daha erken tanımayı öğrenebilmesi için şeffaflaşıyoruz. Aynı zamanda, bu yan etkinin çok nadir görülmesi nedeniyle COVID-19 aşılarını önermeye devam ediyoruz. Bu salgınla mücadelede aşının çok faydası var. COVID-19'un tehlikeleri, Johnson & Johnson aşısının potansiyel risklerinden daha ağır basmaktadır. "Şimdiye kadar verilen yaklaşık 19 milyon Johnson & Johnson aşı dozunun 8,5 milyonundan fazlası uygulanmıştır ve yaklaşık 17 nadir pıhtı bozukluğu vakası bildirilmiştir. Komite güvenlik verilerini incelerken, bildirilen tüm vakalar 18-59 yaş arası kadınları içeriyordu ve tüm vakalar aşılamadan sonraki haftalar içinde meydana gelmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER