17 yılda 1609 kez 'Acele kamulaştırma'

17 yılda 1609 kez 'Acele kamulaştırma'

Son 17 yılda 1609 kez 'Acele kamulaştırma' uygulaması yapan AKP iktidarı, vatandaşın arazisini şirketlere bedava veriyor.

Yasalar gereği yalnızca istisna durumlarda uygulanması gereken 'acele kamulaştırma' AKP iktidarının sürekli uyguladığı bir karar haline geldi. Son 17 yılda 1609 kez 'Acele kamulaştırma' uygulaması yapan AKP iktidarı, özel sektör için de bu yol kullanılır oldu.


Kamulaştırma Yasası’nın 27. maddesinde acele kamulaştırma “el koyma” olarak tarif ediliyor. İktidarın “acele kamulaştırmalarının” son örneği Salihli Çapaklı köyünde yaşandı.

Özel sektör tarafından kurulması planlanan biyogaz tesisine köylüler karşı çıktı. Kararla biyogaz tesisi alanı yakınındaki 100 dekar büyüklüğündeki 5 parsel tarım alanına devlet tarafından el konuldu. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Çapaklı’ya biyogaz tesisi kurmak isteyen şirket, temmuz ayında gerekli izinleri almadan bölgede yol yapımı için iş makineleriyle girmiş ancak köylülerin direnişiyle çalışmaları durdurmuştu. En başından beri hukuk dışı yollarla faaliyet gösteren şirket, şimdi de arkasına devletin gücünü alarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırma kararı çıkarılmasını sağladı. Sırtını Saray’a ve iktidara dayayan istediği kararı çıkarıyor” dedi.