Kurban Bayramında Et Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Sayılı günler kalan Kurban Bayramında kurban kesecek olanlar kurbanlıklarını almaya başladı bile. Kurban bayramı oldukça fazla et tüketilen günlerdendir. Üstelik tüketilen etler taze ve dinlendirilmemiş etlerdir.

Kurban Bayramında Et Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Sayılı günler kalan Kurban Bayramında kurban kesecek olanlar kurbanlıklarını almaya başladı bile. Kurban bayramı oldukça fazla et tüketilen günlerdendir. Üstelik tüketilen etler taze ve dinlendirilmemiş etlerdir. Bu nedenle de Kurban Bayramında et tüketimi özellikle kalp hastalarının, kolesterol rahatsızlığı olanların en çok dikkat etmesi gereken konular arasında yer almakta. Doktorların uyarılarının dikkate alınması Kurban bayramında hastaların sıkıntı yaşamaması adına büyük önem taşımaktadır.

Kurbanının kesilmesinin hemen ardından tüketilmesi oldukça sakıncalıdır.

Çünkü hayvanlarda bulunan mikroorganizmalar kurbanın kesilmesinin ardından 24 saat boyunca yaşamaya devam ederler. 24 saat sonra hayvan da bulunan bu mikroorganizmalar ölürler. Ayrıca bu ilk 24 saat boyunca kurban etlerinde ölüm sertliği denilen bir sertlikte meydana gelir. Bu sertlik mide ve bağırsak sorunu yaşayan kişilerin rahatsızlanmasına neden olabilmektedir. Kurban Bayramında et tüketimi bu nedenle en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri halini almakta. Özellikle de kurbanın kesilmesinin hemen ardından daha sabah kahvaltısı sırasında kavurma yapılarak yenmesi kalp hastalarının sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Kurbanın kesilmesinin ardından kurban etinin birkaç gün soğuk ortamda bekletilmesinin sağlanması ve daha sonra tüketilmesi en doğru yöntemdir.

Sağlığına özen gösteren kişilerin kurban bayramında bu noktalara dikkat etmesi özellikle uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ayrıca kurban bayramında keseceğiniz kurbanın mutlaka ama mutlaka veterinerler tarafından kontrol edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Veteriner kontrolünden geçmemiş kurbanlıklar ve sağlıksız ortamlarda kesimi gerçekleştirilen hayvanların insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ettiği unutulmaması gereken bir gerçektir. Kurbanlık hayvan alırken ister küçük bal olsun ister büyük baş veteriner kontrolünden geçmiş olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sırada kesim işlemlerinin sağlıklı ve hijyen kurallarına uyularak gerçekleştirilmesi sağlık açısından önem taşımaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2021, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER