Kavuran Sıcaklar Artık Ülkeye Yerleşiyor!

Meteorolojiden alınan bilgilere göre, Karadeniz harici yurdun diğer bölgelerinde bu hafta itibariyle sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde olacağı yönündedir.

Kavuran Sıcaklar Artık Ülkeye Yerleşiyor!

Meteorolojiden gelen uyarılar doğrultusunda, Karadeniz’in kıyı kesimlerinde sıcaklık mevsim normallerinde devam ederken diğer bölgelerde sıcaklık mevsim normallerinin 4-7 derece üzerinde değişiklik göstereceği üzerinedir. 

Ege Bölgesi’ni Yakan Sıcaklar Geliyor

Mayıs ayında İzmir’de ortalama sıcaklık 25 derece dolaylarında iken bugünlerde 10 dereceye kadar bir artışın yaşandığı görülmektedir. İlerleyen günlerde İzmir’de sıcaklıkların 40 dereceye kadar yükseleceği tahmin ediliyor. İzmir’de yarın sıcaklığın 36 dereceye kadar ulaşması beklenirken Aydın’da ise sıcaklık haritası mor ile işaretlenmiş olup sıcaklığın 40 dereceye kadar yükselmesi tahmin edilmektedir. Ülkemizdeki kıyı kentlerinde yaşanan sıcaklık artışlarının Kuzey Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası ile ilintili olduğu ifade ediliyor. 

CNN Türk’te Meteoroloji Danışmanı olan Prof. Dr. Orhan Şen ilerleyen günlerde yaşanması tahmin edilen sıcaklık verilerini paylaştı. Yarın itibari ile yurdun batı bölgelerinde yağışların kesileceği, sıcaklıkların 1-2 derece yükseleceği, İstanbul’da ise gelecek hafta cuma gününe kadar sıcaklığın 25-27 arasında olacağı paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Doğu Bölgelerini Bekleyen Sağanak Yağışlar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne göre, yurdun iç bölgeleri ile doğu ve kuzey kesimlerinde havanın parçalı bulutlu ve çok bulutlu olması tahmin ediliyor. 
Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey kesimleri, Muş, Bitlis ve Bingöl dolaylarında ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde sabah saatleri itibariyle sağanak yağış beklenirken yurdun geri kalan bölgelerinde ise havanın az bulutlu olması bekleniyor. 

Karadeniz’in kıyı kesimlerinde sıcaklık mevsim normallerinde devam ederken iç kesimlerde ise sıcaklığın 2 ile 5 derece arasında artış göstermesi bekleniyor. Diğer bölgelerde ise sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde olacağı yönündedir. 

Akdeniz’in iç kesimlerinde rüzgarın şiddetinin artacağı ve şiddetin 40-70 km/saate kadar çıkmasının mümkün olacağı ifade edilerek Akdeniz halkının olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli olunması gerektiğinin altı çizildi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER