Yeni Torba Yasasından Emeklilere Müjde!

Emekliliğini bekleyen yüzbinler için ilk adım atıldı. Artık borcunu ödeyen kişilere de emeklilik yolu açılıyor.

Yeni Torba Yasasından Emeklilere Müjde!

Geçtiğimiz yıl yapılandırmalardan yararlanamayan veya hakkını kaybedenler için büyük kolaylık sağlayan yeni torba yasası yolda. Yapılacak düzenlemeyle birikmiş borçlara büyük kolaylık sağlanarak emekliliğe giden yol açılacak. 
Hayatımızın seyrini değiştiren pandemi ile birçok kişi, esnaf ve işletmeler zor günler geçirirken, 30 Nisan 2021 günüyle beraber biriken sigorta prim borçlarının az bir fark ile ödenmesini sağlayan torba yasa tasarısı Meclis’e sunuldu. Düzenlemenin Haziran aynın ilk haftasına kadar yasalaşması bekleniyor. 

İhya Hakkı

Bu borçların başında Bağkur ve Genel Sağlık Sigortası yer alıyor. Yapılması planlanan düzenleme yasalaşırsa daha önce borç gerekçesiyle sigortalılık süresi dondurulan Bağkurluların yapılandırma kanunu ile prim borçlarını ödedikleri durumda sigortalılık süreleri tekrar aktif olacak ve emekliliklerine sayılacaktır. 

Süre 4 Ay

İhya için yasanın çıktığı ayı takip eden ay başı itibariyle 4 ay içerisinde SGK’ ya başvuru yapılabilecek. Bağkurlu esnaf ve tarım Bağkur’u olan sigortalılık süreleri durdurulan kişilerin ise öncelikle SGK’ da prim borçlarını hesaplattırmaları gerekir. Hesaplanan borcun ilk taksit ödeme süresi içinde (30 Ekim 2021’ e kadar) ödenirse eğer ihya işlemi gerçekleşir. Borcun tatmamı bu süre zarfında ödenmezse ihya geçersiz olacaktır. 

Enflasyon Farkı Önemli

Primler borçlu olunan yıla göre hesaplanarak önceki borca göre %60-70 indirim söz konusu olacak. Hesaplanan borcun ana parası ile eklenen enflasyon farkı ödendikten sonra yaş ve sigortalılık süresi eksik değilse emekli olunabilecek. Hayatta olmayan Bağkurluların eş ve çocukları ise dul ve yetim aylığı bağlatmak isterseler ihya başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca günü tamamlandığı halde prim borcunun çıkmasıyla emekli olamayanlar borç günlerini dondurarak para ödemesi yapmadan emekli olabilecekler. Geçtiğimiz yıl yapılandırmadan yararlandığı halde hakkını kaybedenler bu yasadan yararlanabilecek. 

Otomatik Dondurma

Emeklilik imkanı olmayanlar yasanın çıkışından sonraki 4 ay içerisinde 30 Nisan öncesi borçlarını ödemedikleri takdirde bu dönemler otomatik olarak dondurulacak. Daha iyi ifade etmek gerekirse borçlu olunan sürelere ilişkin borç çıkarılmayacak ve bununla alakalı işlem yapılmayacak. Bu durumda faaliyet gösteren Bağkurluların sigortalılık süresi 1 Mayıs 2021 itibariyle yeniden başlayacak. Ancak daha sonra istenirse dondurulan süreler borcun ödenmesi durumunda tekrar aktif hale getirilebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER