TESK'ten esnafı sevindirecek haber! Borçlar erteleniyor...

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, salgın nedeniyle zora düşen esnafa karşılıksız destek verilmesi gerektiğini bildirdi.

TESK'ten esnafı sevindirecek haber! Borçlar erteleniyor...

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den pandemide maddi zorluk yaşayan esnaf için sevindiren hamle geldi. Palandöken, salgın nedeniyle zorluk yaşayan esnafa karşılıksız hibe desteği verilmesi ve borçlarının faizsiz ertelenmesi gerektiğini bildirdi. 

Palandöken, İçişleri Bakanlığı'nın duyurduğu yeni normalleşme kurallarıyla faturanın yine esnafa kesildiğini savundu. Artık insanların işlerinin başına geçmesi gerektiğini belirten Palandöken, "14-15 aydır uygulanmakta olan tam ve kontrollü kapanmalarda fatura esnafımıza çıkarıldı. Verilen destekler yetersiz kaldı. Borçlar hep faizli ertelendi. Esnafın yarasına merhem olacak karşılıksız hibe desteği verilmeli ve tüm borçları faizsiz yıl sonuna kadar ertelenmeli. Bu yükü esnafımız artık kaldıracak durumda değil" dedi.

Ayrıca Türkiuye genelinde ulaşıma kısıtlama getiren İçişleri Bakanlığını, "Hava yoluna hiçbir kısıtlama getirilmezken şehir içi ve şehirler arası toplu ulaştırma araçlarına yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıma kısıtlaması getirilmesi esnafımızın artık taşıyacağı bir yük değildir. Bu kesimde hizmet veren esnafımıza KDV ve ÖTV'den arındırılmış ticari akaryakıt verilmeli ve özel olarak desteklenmelidir." sözleriyle eleştirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER