Sosyal Yardım Ödemeleri Başladı!

2.7 milyon dar gelirli vatandaşlara karşılıksız destek sağlanıyor. Vatandaşlar bu desteklere ulaşmak için Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına veya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuru yapabilirler.

Sosyal Yardım Ödemeleri Başladı!

Destek programlarına ilişkin açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık üç nakdi sosyal destek ile yaklaşık 2.7 milyon dar gelirli vatandaşlara 277 milyon lira ödeme yapılacağını ifade etti. Bakan Yanık ayrıca mayıs ayındaki şartlı eğitim, şartlı sağlık, çoklu doğum ve kronik hastalıklar için yapılacak sosyal yardım ödemelerine ilişkin de açıklamalarda bulundu. 

Kimlere Yardım Yapılıyor?

Bakan Derya Yanık, sosyal yardım programları ile çoklu doğum sonucu dünyaya gelen çocuklar, ilk ve ortaöğretim çağında olan ile 0-6 ya aralığında bulunan çocuklar, gebe kadınların gebelikleri, doğumları ve lohusalık dönemleri için ihtiyaç sahibi ailelere 2 ay aralıklarla düzenli para yardımında bulunduklarını açıkladı. Ayrıca, toplam 2.7 milyon ihtiyaç sahibi kişilere 273.4 milyon lira yardım yapılacağını da ifade etti. 
Kronik Hastalığı Olanların Dikkatine!
Bakan kronik hastalığı olan kişiler için de nakdi yardımda bulunacaklarını ifade etti. 2030 ihtiyaç sahibine 3.3 milyon lira destekte bulunacaklarını kaydeden Yanık, kronik hastalık yardım ödemelerinin 25 Mayıs 2021 itibari ile başlayacağını bildirirken, diğer yardımların da 24-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacağının altını çizdi. 

Kimler Ne Kadar Yardım Alabilecek?

Şartlı eğitim, çoklu doğum, doğum ve kronik hastalık yardımları yapılmaktadır. Şartlı eğitim yardımında ödeme miktarı ilkokula giden kız öğrenciler için aylık 50 TL iken, erkek öğrenciler için ise 45 TL’dir. Ortaöğretimde ise erkek öğrencilere aylık 55 TL, kız öğrencilere ise 75 TL ödenek sağlanıyor. Ödemeler 2 ayda bir PTT’ye yatırılıyor. Yardım için ailelerin sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor. Çoklu doğum yardımında muhtaç ailelere ikiz, üçüz gibi çoklu doğum sonrasında ailelere 0-24 ay arası çocukların bakımı için çocuk başına 150 TL ödeme sağlanıyor. Ödemeler 2 ay aralıklarla sağlanıyor. Kişilerde gelir şartı 852 TL olarak belirlenirken yardım süresi de en fazla 24 ay sürüyor. Doğum yardımlarında ise birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL bir kere olmak üzere ödeme sağlanıyor. Ödemeler bir ay içinde yatırılıyor ve PTT’den çekiliyor.

Başvurular; Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden ya da Sosyal Hizmet Merkezlerinden yapılır. Kronik hastalık yardımında ise, tüberküloz ve SSPE hastalarına düzenli bir şekilde aylık 1.658 TL ödeme sağlanıyor. Silikozis hastalığı sebebiyle meslekte kazanma gücü en az %15 oranında kaybedenlere de ödeme yapılıyor. Hafif silikozis aylığı (%15-34) 1.317 TL, orta silikozis aylığı (35-54) 1.505 TL, ağır silikozis aylığı (%55 ve üzeri) ise 1.677 TL’dir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER