Prim desteğinin detayları belli oldu! Hangi sektörler alacak?

Hükümet, istihdam yaratan başta yiyecek ve içecek sektörü olmak üzere birçok işyerine sigorta prim teşviği yapacak.

Prim desteğinin detayları belli oldu! Hangi sektörler alacak?

Hükümet alınan akrarlara 3 milyondan fazla kişiye istihdam sağlayan ve pandemi döneminde kapanmak zorunda kalan sektörlere sigorta prim teşviği sağlıyor. Haziran ayını geçmemek üzere 6 ay süreyle işverenlere, sigortalıların prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sosyal güvenlik primlerinin tamamı tutarında bin 341 lira destek veriliyor. Peki krim desteği hangi sektörleri kapsıyor ve ne kadar süreyle verilecek? İşte tüm soruların yanıtları...

HANGİ SEKTÖRLERE VERİLECEK?

Yiyecek ve içecek sektörünün yanı sıra internet kafe, spor, eğlence, eğitim kursları, yüzme kulüpleri, form tutma ve vücut geliştirme salonları, bilardo salonları, eğlence parkları, lunaparklar, düğün, balo ve kokteyl salonları, oyun makinelerinin işletilmesi, güzellik merkezleri, hamam, sauna, kaplıca sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerlerine sigorta prim desteği veriliyor.

PRİM DESTEĞİ NE KADAR SÜREYLE VERİLECEK?

Haziran ayını geçmemek üzere 6 ay süreyle prim desteği verilecek.

NE KADAR TEŞVİK VERİLİYOR?

Prime esas kazancın alt sınırı 3 bin 577 lira üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren hisse primlerinin tamamı tutarında destek sağlanıyor. Yani 30 gün çalışan bir sigortalı için azami destek tutarı bin 341 lirayı buluyor.

BORCUNU YAPILANDIRANLAR DA PRİM DESTEĞİNDEN YARARLANABİLİYOR MU?

Prim, idari para, gecikme cezası olan, borçlarını tecil ettiren ve taksitlendiren, yapılandıran işverenler bu taksitlendirme veya yapılandırma devam ettiği sürece destekten yararlanılabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER