Mahkemeden Flaş Kripto Para Kararı!

CNN Türk’ten alınan özel habere göre mahkeme, kripto paraların sanal para olmasını gerekçe kabul ederek haczedilen kripto paranın satış işleminin yapılabileceği kararını verdi. Türkiye’de ilk defa bir mahkeme böyle bir karar verdi. Ancak mahkeme bu konuyla ilgili usulün nasıl yapılacağını tam olarak belirtmedi.

Mahkemeden Flaş Kripto Para Kararı!

Geçtiğimiz günlerde ilk kez bir kripto para hesabı haczedildi. İcra Hukuk Mahkemesi de kripto paralarla ilgili bir ilke imza atarak, haczedilen kripto paranın satışının mümkün olduğunu ifade etti. 

Karara Gelen İtiraz

Geçtiğimiz günlerde bir vatandaş kendisine borcu olduğunu iddia ettiği kişinin kripto para hesabına haciz talebinde bulundu. Vatandaşın talebi kabul edildi ve bunun sonucunda yaklaşık 60.000 liralık hesap bloke edildi. Bu durum karşısında borçlu taraf mahkemeye kripto paralara ilişkin mevzuat eksikliğinin olduğunu belirterek haciz için satış işleminin yapılamayacağını öne sürerek itirazda bulundu. 

Mahkemeden Gelen Cevap

Borçlu tarafın avukatı Tevfik Kerem Bilen konuyla ilgili, “Satış talebine istinaden İcra Hukuk Mahkemesi’ne itirazda bulunduk. Bu itirazımızı da hem Merkez Bankası’nın çıkardığı yönetmeliğe hem de bu varlıkların gayri maddi varlık olarak tanımlandığından tam olarak hukuki nitelendirmesi belli olmadığından dolayı satışının mümkün olmayacağını, satışın yapılabileceğine kanaat getirilirse de devlet tarafından çıkartılacak bir düzenlemeye kadar bekletilmesi yönünde talebimiz oldu.” şeklinde açıklamada bulundu.  Ancak İstanbul İcra Hukuk Mahkemesi bu talebe ret cevabı verdi. Mahkeme, İcra İflas Kanunu’na göre, borçlu tarafın tüm mal ve hakların haczedilebileceğini kaydetti.

Ayrı Değerlendirme 

Mahkeme, karar gerekçesinde kripto paraları sanal para olarak kabul ettiklerini ifade etti. İcra İflas Yasası’na göre bir mal veya hakkın haczinin gerçekleşmesi için tek başına bir ekonomik değerinin olması gerektiğinin altı çizilerek kripto paralar için de bu durumun mümkün olduğu ileri sürüldü. Fakat mahkeme satış sürecindeki şikayetlerin ayrıca değerlendirileceğini belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER