Kimlik Numarasıyla Hibeye Başvuru

Salgın dolayısıyla zor durumda kalan 1 milyon 384 binden fazla esnaf için karşılıksız milyar 622 milyon TL destek başvuruları başlıyor. Başvurular, 23 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar e-Devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden yapılabilecek.

Kimlik Numarasıyla Hibeye Başvuru

Yaşanması olası yoğunluğa karşılık ilk 5 gün içerisinde başvuranlar kimlik numaralarının son hane rakamına göre sıraya alınacak. 

Tarih Netlik Kazandı

Yapılacak olan desteğe yalnızca 17 Mayıs 2021 tarihindeki vergi kayıtları baz alınarak destek şartlarını sağlayan yurttaşların başvuruları kabul edilecek. Başvurular sadece e-Devlet üzerinden yapılabilecek. 25 Mayıs 2021 Salı günü başlayacak olan destek başvuruları 23 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar devam edecek.  Olası yoğunluğa karşılık T.C kimlik numarasının son rakamına göre başvurular aşağıdaki takvime göre yapılacaktır.  

0 olan vatandaşlar 25 Mayıs 2021 Salı günü,
2 olan vatandaşlar 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü,
4 olan vatandaşlar 27 Mayıs 2021 Perşembe günü,
6 olan vatandaşlar 28 Mayıs 2021 Cuma günü,
8 olan vatandaşlar 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü,

30 Mayıs - 23 Haziran 2021 tarihleri arasında tüm vatandaşlar başvurabilecektir.

Başvuru için Aranan Şartlar

Ticaret Bakanlığı’nın web sitesinden destek şartlarıyla ilgili gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, hibe desteği tek seferde ödenecek olup, ekonomik faaliyetlerin konusu bakanlık tarafından belirlenerek, birinci grup için 5.000 TL ve ikinci grup için 3.000 TL olarak açıklandı. Birinci grupta aralarında kayak pistlerinin işletilmesi, sirkler, gösteri sanatları, nikah ve düğün salonu işletmecileri, kaplıca, SPA merkezleri, sinema filmi gösterimi, spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri, plaj alanlarının işletilmesi, eğlence parkları, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonları, kara yolu şehir içi ve şehirler arası havaalanı servisleri ile yolcu taşımacılığı, kantinler, kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti, internet kafelerin faaliyetleri, şehir içi personel ve okul servisleri, çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler, kafeler gibi işletmelerin bulunduğu 35 ekonomik faaliyet yer alıyor.

Destekler Bankaya!

3 bin lira hibeyle desteklenecek ikinci grupta da aralarında pizzacı, çeşitli eğitim kursları, çocuk kulüpleri, canlı tiyatro, opera, bale, müzikal, konser gibi yapımların sahnelenmesi, deniz ve kıyı sularında diğer yolcu taşımacılığı, reklamcılık ile ilgili fotoğrafçılık, dövme hizmetleri, kuru temizleme hizmetleri, çilingirlik, güzellik salonları, pastaneler, tarihi alanlar ve yapılar ile benzeri turistik yerlerin işletilmesi gibi işletmelerin bulunduğu 304 ekonomik faaliyet bulunuyor.
Bakanlık tarafından belirlenen birinci ve ikinci gruptaki ekonomik faaliyetlere bakanlığın web sitesinden ulaşılabiliyor. Diğer kamu kurumlarından alınan benzer destekler ise bu destek programından yararlanmaya engel olmayacaktır. Destek ve itiraz başvuruları ise e-Devlet üzerinden yapılacak. Yapılan başvuruların uygun olması halinde destek ödemeleri kişilerin banka hesabına yatırılacak. Kişilerin banka hesabına yatırılamayan destekler ise serbest ödeme ile yapılacaktır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER