Kıdem Tazminatlarında Önemli Tarih!

Yapılan son dakika açıklamalarına göre istifa eden vatandaşlar tazminatlarını alamamış olsalar dahi istisnai durumlar hala daha mevcut.

Kıdem Tazminatlarında Önemli Tarih!

Emeklilik sırasında yaş dışında diğer şartları yerine getirenler için yeni fırsatlar kapıyı çalmaya devam ediyor. Tazminat ödemelerini almak için yapılması gereken aşamalar belirginlik kazandı. Yasalara da bakıldığı zaman vatandaşların kıdem tazminatlarını almaları için kendi istek ve eksikleri dışında ayrılma koşulu da ekleniyor. Bunun dışında iş yerlerinde en az 1 yıllık çalışma şartı aranıyor. 

Tarihler Netlik Kazandı!

Emeklilik ve askerlik için ayrılanlar, evlilik için bir yıl geçmeden ayrılanlar ya da haklı gerekçelerle fesih edenler için tarih belli oldu. Bu maddeler ışığında emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması da eklendi. Yapılan açıklamalarda; ‘’ Ön görülen yaşlar haricinde kalan ve geri kalan şartları yerine getirenlerin aylık bağlanması için ön görülen sigortalık süreleri, prim ödeme gün sayılarını tamamladıktan sonra kendi istekleri ile işten ayrılmaları ile tazminat alabilecekler.’’ ifadeleri yer alıyor. 

Emekli olmak için yaş şartı dışında her şeyi tamamlayan kişiler tazminat almaya hak kazanıyor. Bu vatandaşlar kıdem tazminatı alabilecekler. Bu şartlar için işe giriş tarihleri de netlik kazandı. 9 Eylül 1999 yılından önce sigorta girişi yapılarak çalışma hayatına devam edenlere yaş şartları dışında emeklilik şartları geliyor. Bunun için ise 15 yıl ve 3600 gün prim ödemesi yapmaları gerekiyor. Bu tarihler sonrasında sigortalı çalışanlar ise 25 yıl sigortalı çalışma 4500 gün ya da 7.000 gün şartını tamamlayarak tazminat alabilirler. Bu koşulları yerine getirenlerin aynı zamanda son iş yerlerinden 1 veya daha fazla yıl çalışmaları ve ardından istifa etmeleri ile tazminat hakkı kazanacaklardır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER