Kamuda 'zam' maratonu başlıyor!

Bayramın bitmesiyle kamu işçileri için maraton başladı. 17 Mayıs haftası bakanlığa verilecek taslakla pazarlıklar başlayacak.

Kamuda 'zam' maratonu başlıyor!

Kamu işçileri için yürütülen toplu sözleşmeler, bu yıl yarım milyondan fazla çalışanı ilgilendirecek. Bu yıl taşerondan kadroya geçen çalışanlar için de masaya oturulacak. Türk-İş bünyesinde 330 binden fazla, Hak-İş bünyesinde ise 300 bin civarında çalışan kapsama girecek.

İşçilerin haklarını temsil eden iki konfederasyon Türk-İş ve Hak-İş sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için birleşme kararı aldı. İşbirliğinin ardından oluşan ekip çalışmaya başladı ve bu hafta sözleşmeler hazırlanacak.

ZAM TALEBİ

Böylece işçi konfederasyonlarının ilk 6 ay da dahil olmak üzere zam ve özlük hakları konusundaki talepleri şekillenmiş olacak.  Konuların çoğunda uzlaşma sağlandığı biliniyor.

Bu yıl hazırlanan çerçeve taslağın çok boyutlu olduğu ve sosyal haklarda da geniş bir alanı kapsadığı kaydediliyor. Taslağın 17 Mayıs haftasında Çalışma Bakanlığı’na sunulmasının ardından bakanlık değerlendirme yapacak ve gelen teklifi de dikkate alarak, kendi teklifini sunacak. 

SIRA MEMURLARA GELECEK!

Kamu işçilerinden sonra ağustos ayında sıra memurlara gelecek.  Toplam 3 milyondan fazla memur ve 2 milyona yakın memur emeklisi için, memur konfederasyonlarıyla görüşmeler başlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER