İstifa edenler dikkat! O parayı alabileceksiniz

Kullanılmayan yıllık izin ücretleri çalışırken alınamadığı için işçi işten ayrıldığında ödenir. Peki kullanılmayan izin parası hangi şartlarda alınır? İşte tüm detaylar…

İstifa edenler dikkat! O parayı alabileceksiniz

İş Kanunu’na göre çalışırken izin kullanmayan işçiler izin ücretlerini, iş sözleşmesinin herhangi bir sebeple sonlanmasının ardından alabilecek. Son ücret üzerinden hesaplanan izin ücretleri, işçiye ödenmek zorunda. İşçi çalışırken yıllık iznini kullanmak yerine ücret isteyemiyor olsa da işten ayrılırken bu hakkı her koşulda ödeniyor.

İZİN ÜCRETLERİ HANGİ ŞARTLARDA ALINIR?

Kullanılmayan yıllık izin ücretleri ancak iş akdinin feshi halinde ödenir. İş akdinin ne şekilde sona erdiğinin, işçinin haklı olup olmadığının hiçbir önemi yoktur. İşveren haklı sebeple işten çıkarsa da işçi hiçbir gerekçe göstermeden istifa ederek işten ayrılsa da kullanılmayan ücretsiz izinlerin parasının ödenmesi gerekir.

Yıllık izinlerin kullanıldığını işveren ispatlarsa, işçi hiçbir ücret alamaz. Ancak işveren, izinlerin kullanıldığını imzalı izin formu gibi belgelerle kanıtlamak zorundadır.

YILLIK İZİNLER NASIL HESAPLANIR?

Yeni iş başlayan bir işçi, deneme süresi dahil olmak üzere işe başladığı tarihten bir yıl sonra yıllık izin hakkına sahip olur.


Çalışması bir yıldan beş yıla kadar olanlara 14 gün;
Beş yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 gün;
çalışması 15 yıl ve daha fazla olanlara 26 gün yıllık ücretli izin verilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER