Gelir kaybı desteğinin miktarı belli oldu

Covid-19 salgını yüzünden ticaret sektöründe yaşanan maddi kayıplar için Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği hayata geçirildi. Peki Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteğinin miktarı ne kadar? İşte tüm detaylar haberimizde…

Gelir kaybı desteğinin miktarı belli oldu

Pandemi döneminde yaşanan zorluklar nedeniyle, maddi kayıp yaşayan sektörler arasında üretim ve tedarik zincirleri de vardı. Ekonomik İstikrar kalkanı çerçevesinde hayata geçirilen destekler arasında ticaret erbabını korumak için de önemli adımlar atıldı. Maddi kayıp yaşayanlar için Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği hayata geçirildi.

Yeni düzenlemeler kapsamında esnaflar bankalarca uygun geri ödeme koşulları ile destekleniyor. "Mali sicil affı" hayata geçirilerek ticaret erbabının finansmana erişimlerinin önündeki engel kaldırılarak Esnaf ve sanatkarların vergi ve SGK primi ödemelerine yönelik indirim ve kolaylıklar sağlandı.

Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı bilgiye göre Halkbank kaynaklarından sunulan faiz indirimli yeni tip işletme kredisinden 760 bin esnaf ve sanatkar yararlandı.

GELİR KAYBI DESTEPİ 3 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Aylık 1000 TL olarak maddi kayıp yaşayan vatandaşlara sunulan Gelir Kaybı Desteği kapsamında toplamda 3 milyar TL'yi aşkın ödeme tutarı yapıldı.

Ayrıca esnafa kolaylık sağlamak adına 30 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında vadesi gelen çeklerin icra ve iflas takibi başlatılamamasına ve takip işlemlerinin durdurulmasına yönelik düzenleme yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER