Elektik Faturalarında Yaşanacak Büyük Değişim!

Elektrik abonelerini yakından ilgilendirecek bir gelişme ortaya çıktı. 1 Haziran itibariyle enerji sektöründe yeşil dönem başlıyor.

Elektik Faturalarında Yaşanacak Büyük Değişim!

1 Haziran’dan sonra tüketiciler yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjileri kullanabilecekler. Uzmanların açıklamalarına göre yeşil enerji belli süreden sonra elektrik faturalarına olumlu olarak yansıyacak. Son yapılan düzenlemeler doğrultusunda yurttaşlar elektrik tedarik şirketlerine başvuruda bulundukları takdirde yeşil enerji tarifesine geçebilecekler. Hanelerden sonra sıra ticaret merkezlerine, tarım ve endüstri işletmelerine de gelecek. Yeşil Mutabakat kurallarını işleten firmaların Avrupa’ya yapılan ihracatta rakiplerinin öne geçmesi beklenmektedir. 

Özel İşaret Faturanızda!

Yeşil enerjiye geçen vatandaşların elektrik faturalarında kullandıkları elektriğin yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini gösteren özel bir işaretin yer alacağı paylaşılan bilgiler arasındadır. Son düzenlemeler ile, 1 Ocak ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında tüketicilerin tüketim miktarları itfa edilecek. YEK-G belgeleri ise tedarikçiler tarafından Mayıs 2021 yılı DUY kapsamındaki uzlaştırma bildirisinin yayınlanması ile itfaya konu edilebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER