Çalışmadan Emekli Olmak Artık Hayal Değil!

Çalışmayanlar ve evde üretim yapanlar için artık emekli olmak mümkün. Evden emekli olmanın 3 formülü bulunuyor.

Çalışmadan Emekli Olmak Artık Hayal Değil!
Ülke nüfusunun yarısının kadın olmasına rağmen çeşitli gerekçeler dolayısıyla kadınların iş hayatına katılım oranı oldukça düşük. İş hayatına katılım gösteremeyen kadınların herhangi bir sosyal güvencesi de bulunmuyor. Ancak bu durumda kadınlar için artık emekli olmak hayal değil. Çalışmayan veya evden üretim yapan kadınların emekli olabilmesi için 3 yöntem belirlendi. Bu yöntemler; isteğe bağlı sigortalılık, vergisiz esnaflık ve doğum borçlanmasıdır. Bu yöntemlerden birini seçen her kadın emekli olabilecek.

Ayda 1.144 TL ile Artık Emeklilik Mümkün!

Bu yöntemlerden birisi isteğe bağlı sigortadır. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ev hanımlarının da artık sigortalı olması mümkün. 18 yaşından büyük olma koşuluyla SGK’ ya giderek sigortalı olma şansı elde edebiliyorlar. Emekli olabilmek için her ay düzenli bir şekilde primlerin ödenmesi şarttır. Brüt asgari ücretin %32’sini yatırarak isteğe bağlı sigortalı olabilirler. Bu yıl ödenecek prim tutarı aylık en az 1.144 TL iken maksimum tutar ise 7.5 katı olarak yani 8.584 olarak belirlendi. İsteğe bağlı sigorta ile hem emekli olma imkanı doğarken aynı zamanda kişinin hem kendisi hem de bakmakla sorumlu olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecekler.

Evden Üretim ile Emekli Olmak!

Evden üretim yapanlar için de emeklilik mümkün. Vergisiz esnaflık olarak adlandırılan uygulama ile evde dikiş, nakış, mantı, erişte tarzında üretim yapan kadınlar için esnaf muaflığı sağlanıyor. Evden çalışmayı sürdüren kadınlar SGK’ ya başvuruda bulunarak sigortalı olma şansını yakalayabilir. Bu yönteme başvuranlar için ayrıca bir avantajlı durum da mevcut. Primlerini 28 günden yatıran kişiler 30 gün çalışmış olarak değerlendiriliyor. Prim ödemeleri ise bu yıl aylık 1.068 TL olarak belirlendi. Bu yöntem ile kişiler sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek.

Annelere 6 Yıl Erken Emeklilik Fırsatı!

Doğum öncesi sigorta girişi yapılan anneler, doğumun ardından çalışmadıkları sürelerin 2 yıla kadar olan kısmı için borçlanma yapabilirler. Borçlanma hakkı 3 çocuk ile sınırlıdır. Üç çocuk sahibi anne toplam 6 yıla kadar borçlanabilir. Bu borçlanma sonucunda ise 2160 gün prim kazanırlar. Bu yılki borçlanma aylık 1.145 iken 2 yıllık bir çocuk için ise 27.475 TL’dir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER