Çalışanlar dikkat! Başvuran binlerce lira alıyor

Yaş dışında emeklilik için gerekli olan prim gün süresi ile sigortalılık süresini tamamlayanların kıdem tazminatı alma hakkı bulunuyor. Peki kıdem tazminatı alma şartları neler? İşte yanıtı...

Çalışanlar dikkat! Başvuran binlerce lira alıyor

Yaş dışında emeklilik için gerekli olan prim gün süresi ile sigortalılık süresini tamamlayanların kıdem tazminatı alma hakkı bulunuyor. Bu koşullardaki kişilerin kıdem tazminatını alabilmeleri için üç farklı şart var. Sizde prim gününüzü tamamladığınız halde kıdem tazminatı almadıysanız bu haberi okuyabilirsiniz.

PRİM GÜNÜNÜ DOLDURANLAR NASIL KIDEM TAZMİNATI ALIR?

Öncelikle 8 Eylül 1999’dan önce ilk kez sigortalı olup da 15 yıl 3600 gün sigortalılık süresini dolduran yani yaş dışındaki emeklilik şartlarını yerine getiren işçiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını temin ederek işverene verip, istifa ederse kıdem tazminatı alabilir.
8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olanların önünde ise iki seçenek var. Birincisi, 25 yıl sigortalılık süresi ve 4.500 gün prim. Bu şartı tamamlayan kadın 58, erkek 60 yaşında emekli olur. İkincisi ise 7.000 gün prim ödeme süresi. 7.000 günü tamamlayan kadınsa 58, erkekse 60 yaşını tamamlamak koşuluyla emekli olabilir. 

TAZMİNAT HESABI


25 YIL SİGORTA SÜRESİ GEREKİR!

7000 gün kıdem konusu herkes tarafından bilinmeyen bir durum olduğu için işyerleri '25 yıl sigortalılık süresi gerekir' yanıtını verebiliyor. Bu nedenle öncelikle yazılı bir metinle şirket muhasebesine danışmakta fayda var. 25 yıl 4500 gün veya 7000 gün prim şartlarından hangisi önce tamamlanırsa ona göre kıdem hakkı doğar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER