Bayramda çalışana çifte ücret!

Tam kapanma sürecine denk gelen Ramazan Bayramı’nda çoğu işçi tatil yapamayacak. Peki bayramda çalışan işçi hangi haklara sahip olacak? İşte tüm detaylar…

Bayramda çalışana çifte ücret!

Haftaya perşembe günü olan Ramazan Bayramı ile bayram tatili bir gün önce 13.00’te başlayacak. Cumhurbaşkanı kararı uyarınca kamu personeli 10 Mayıs Pazartesi gününden itibaren çarşamba öğleye kadar idari izinli sayılacak. Kamu çalışanları kesintisiz 9 gün süreyle tatil yapacak.

Özel sektörde ise güvenlik, sağlık, paket servisi yapan lokanta, konaklama başta olmak üzere birçok sektörde çalışmaya devam edilecek. İş Kanunu’na göre, işçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılabilmesi için toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmesinde hüküm bulunması gerekiyor. Sözleşmede bu konuda hüküm bulunmaması halinde ulusal bayram ve tatil günlerinde çalıştırılacak işçiden yazılı izin alınması zorunludur. İş sözleşmesinde hüküm bulunmayan işçi, yazılı olarak da rıza vermemişse bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılamaz.

BAYRAMDA ÇALIŞAN İŞÇİYE NE KADAR ÜCRET ÖDENİR?

Bayramda çalışan işçilere her gün için ayrıca bir günlük ücret ödenmesi gerekiyor. Asgari ücretli bir işçiye 2021 yılı için günlük brüt 119,25 TL, net olarak da 94.20 TL ücret ödenmesi gerekiyor. 3.5 günlük bayram tatilinin tamamında çalışmak zorunda kalan asgari ücretli işçiye, normal ücretine ilave olarak 329.70 TL ücret ödenir.

ÜCRET YERİNE İZİN VERİLEMEZ!

İşverenler bayramda çalıştırdıkları işçiye ücret yerine izin teklif edemez. Bayram günlerindeki çalışmalar fazla mesai olarak kabul edilemez ve ücreti ödenmek zorundadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER