Asgari Ücretlilerin Beklediği Müjde Sonunda Geldi!

Asgari ücretle çalışan yüzbinler için müjdeli haberler gelmeye başladı.

Asgari Ücretlilerin Beklediği Müjde Sonunda Geldi!

Temmuz 2021 itibariyle asgari ücrete zam yapılıp yapılmaması büyük merak uyandıran konuların başında geliyordu. Uzmanların açıklamalarıyla birlikte temmuz ayı içerisinde asgari ücrete yapılacak zam oranı ile net ve brüt maaş miktarlarının ne kadar olacağı da belirginlik kazanmaya başladı. Ocak 2021’de asgari ücrete %21,56 zam gelirken net maaşların 2.825,90 TL olarak açıklandı. Vatandaşlar yapılan zam miktarını az bularak yeniden ek bir zam talebinde bulundular. Zam yapılıp yapılmayacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. 

Asgari Net Maaş

2021’in Ocak ayı içerisinde maaşlara %21,56 oranında yapılan zam ile brüt maaşlar 3.577,50 TL’ye kadar yükselmişti. Net maaş miktarı ise 2.825,90 TL olarak açıklandı. 

1 Ocak 2016 yılından bugüne kadar yapılan düzenlemeler ile birlikte bekar veya eşi işsiz ve çocuk sahibi olmayan vatandaşların maaşları AGİ ödemelerinde yer alıyor. Eşleri çalışan ve çocuk sahibi olan kişilere ise AGİ ödemeleri ayrı şekilde veriliyor. Hesaplamalar da bu doğrultuda gerçekleşiyor. Ek zammın yapılıp yapılmayacağına dair söylentiler devam ederken vatandaşlara her ay ödenen 456,13 TL gelir vergisi ile birlikte 27,15 TL damga vergilerinin maaşlara etkisi merak ediliyor. Maaşlara eklenmesi durumunda asgari ücret ile çalışanlara 486 TL ek zammın yapılması söz konusu olacak. 

Yeni Zam Yolda Mı?

Asgari ücrete yapılan zammın yetersizliği sonucunda vatandaşlar ek zammın yapılması talebinde bulundular. Bu talep karşısında zam yapılacak mı yapılmayacak mı soruları kulislerde dolaşmaya başladı. Ancak ek bir zammın yapılması söz konusu değil. 2022 Ocak ayı içerisinde toplantılar düzenlenecek ve yeni zam gelecek. Ancak 2021 yılı içerisinde ek bir zam mümkün değil.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER