Amazon’un kârı ilk çeyrekte% 200'den fazla arttı

Pandemi döneminde Amazon'un karı 2021'in ilk çeyreğinde üç katından fazla arttı.

Amazon’un kârı ilk çeyrekte% 200'den fazla arttı

Teknoloji devi Perşembe günü, çeyreklik net gelirde önceki yılın aynı dönemine göre% 224 artışla 8.1 milyar $ 'lık bir artış bildirdi ve Wall Street analistlerinin 4.98 milyar $ tahminini ezdi geçti. Hisse başına kazanç 15.79 $ 'a ulaştı.

Çeyrek dönemdeki toplam net satışlar, bir önceki döneme göre% 44 artarak 108.5 milyar $ 'a yükseldi ve analistlerin tahmin ettiği 104.5 milyar $' ı da geride bıraktı.

Amazon (AMZN) hisseleri, mesai sonrası ticarette% 4'e kadar yükseldi.

Mindshare Worldwide küresel baş strateji sorumlusu James Harris, raporun ardından bir e-postada "Amazon şu anda dünya için neredeyse mükemmel bir işletmeye sahip" dedi. "Dünyanın önde gelen e-ticaret platformu, büyüyen bir bulut işletmesi ve daha küçük ama büyüyen reklamcılık kapasitesi, hepsi birlikte çalışıyor. Bu, mükemmel bir teklif."dedi.

Şirketin bulut birimi ve en büyük para üreticisi olan Amazon Web Services, çeyrek boyunca bir önceki yıla göre% 32 artışla 13,5 milyar dolarlık net satış bildirdi. Daha fazla şirketin hibrit iş güçlerini yönetmeye yardımcı olacak teknolojiyi benimsemesiyle, önceki çeyreğe göre büyümede hızlanma gerçekleşti.

Çeyrek dönemdeki diğer önemli gelişmeler arasında: Amazon'un şu anda 200 milyondan fazla ücretli Prime abonesi var ve Prime Video'da akışlarında yıla% 70'in üzerinde arttı.

Amazon, 500.000 işçisinin maaşını artırmayı planlıyor.

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, CEO'luk görevinden ayrılıp yerine mevcut Amazon Web Services CEO'su Andy Jassy'nin getirilmesi ve bulut biriminin yeni bir lider almasıyla, bu yılın ikinci yarısında şirkette büyük bir liderlik sarsıntısı yaşanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER