KYK Borcu Olan Öğrencilere Müjde!

Yaklaşık 5 milyon üniversite mezunu kişilerin KYK borcu bulunuyor. Yeni yapılandırma düzenlemesi ile mezunların yıllardır faizle biriken borçlarına büyük kolaylıklar sağlanacak. KYK kredilerinin ödemesi okul bitiminden 2 yıl sonra başlıyor.

KYK Borcu Olan Öğrencilere Müjde!

İş bulamayan mezunlar bir yıl erteleme hakkına sahip iken çoğu mezun birçok sebeple kredi borcunu zamanında yatıramıyor. 

30 Nisan 2021 Tarihi Öncesi Kilit Nokta

AK Parti tarafından Meclis’e sunulan yeni yapılandırma paketi KYK borcunu ödeyemeyen yaklaşık 5 milyon üniversite mezununa da kolaylık sağlayacak. Yapılandırmaya 30 Nisan 2021 tarihinden önceki borçlar dahil olacak. 

Küçük Bir Katsayı Farkı

Düzenlemenin bir iki hafta içerisinde Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Yasanın çıkışı sonrası yapılandırma başvuruları 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek. İlk taksitin son ödeme günü ise 30 Eylül olacak. Şartlara göre tarihin uzatılması da söz konusudur. Yapılandırmada ana paraya eklenen gecikme zammına ve faize indirimin uygulanacağı yönündedir. Anaparada herhangi bir indirim söz konusu değil sadece gecikme dönemi için aylık 0.35’lik Yİ-ÜFE oranı esas alınacak. 

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın ‘’ivd.gib.gov.tr’’ adresinden giriş yapılacak. Vergi dairesine e-Devlet üzerinden de erişmek mümkündür. Kişiler tercihleri doğrultusunda vergi dairelerine bizzat giderek de başvuru yapabilir. Ödemeler kredi kartının yanı sıra havale yoluyla da yapılabilir.  

Erteleme Talebi

KYK borcunun ödeme süresi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler e-Devletten erteleme talebinde bulunabilirler. Erteleme talebinde bulunmak için; işsizlik, askerlik, yüksek lisans veya doktora eğitiminin devam etmesi gerekir. 

Peşin Ödemeyle Gelen Fırsatlar

KYK borcunun ilk taksit ödemesinde borç peşin olarak yatırılırsa anaparaya eklenen enflasyon farkının %90’ı silinerek sadece %10’u alınacak. İkinci taksitte borcun tamamı kapatılırsa enflasyon farkının sadece yarısı alınacak. Taksit olarak ödeyecek kişiler ise 2 ayda bir olmak üzere 18 taksitle yani 36 ayda kapatabilecekler. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER