Oksijen sıkıntısı çeken Hindistan'da 20 milyon vaka

Hindistan alarm veriyor! Ülke 20 milyondan fazla Covid enfeksiyonu kaydetti, ancak hükümet vakaların "yavaşladığını" söylüyor.

Oksijen sıkıntısı çeken Hindistan'da 20 milyon vaka

Ülke, 30 Nisan'daki 400.000'den fazla günlük vakaya Salı günü 355.000'den fazla vaka ekledi.

Ancak test sayıları da düştü ve bu durum akıllarda Hindistan'ın gerçek yükünün çok daha yüksek olduğuna dair korkulara yol açtı.Bununla birlikte, Nisan başından bu yana ikinci dalgayı tetikleyen Maharashtra eyaletinde vaka sayıları sürekli olarak düşüyor.Bu arada, oksijen kıtlığı herhangi bir azalma belirtisi göstermedi ve başkent Delhi de dahil olmak üzere birçok sıcak nokta kentindeki insanlar tedavi için mücadele ediyor.Hindistan'ın gevşek güvenlik protokolleri ve büyük halk festivalleri ve seçim mitingleriyle beslenen ikinci dalgası, hastanelerini de alt üst etti. Test, teşhis ve tedavideki gecikmelerin yanı sıra kritik bakım yataklarının ve önemli ilaçların yetersizliği, ölümlerde de ani artışa neden oldu.Ülke şu ana kadar virüs nedeniyle 222.000'den fazla ölüm bildirdi. Ancak uzmanlar, resmi kayıtlarla oynandığı için Hindistan'daki Covid ölüm sayısının çok az rapor edildiğini söylüyor .Birçok eyalet, tam kapanmadan gece sokağa çıkma yasaklarına kadar çeşitli kısıtlamalar getirdi. Son günlerde günlük yaklaşık 13 bin vaka ekleyen kuzey eyaleti Bihar, tam bir kapanmanın - devlet daireleri, manavlar ve hastaneler gibi tek temel hizmetlerin açılacağını duyuran en son eyalet.

Peki vakalar gerçekten yavaşlıyor mu?

Hindistan'ın günlük vaka yükü düşmüş gibi görünse de, vakaların yavaşlayıp yavaşlamadığını söylemek için henüz çok erken.

Test ve resmi kayıt tutmadaki gecikmeler göz önüne alındığında, uzmanlar daha doğru bir resim için genellikle günlük vakalar yerine haftalık ortalamalara bakıyor. Ve ortalama olarak, Hindistan'ın vakaları geçen hafta artıyordu - ancak önceki haftaya göre daha yavaş bir oranda artmakta…

Ancak, tüm sıcak nokta eyaletlerindeki Delhi, Uttar Pradesh ve Maharashtra'da günlük vakaların ortalama olarak düştüğü de doğru.Bununla birlikte, düzensiz testler, bu sayıların önemini ölçmeyi zorlaştırıyor.

Uzmanlar, diğer sorunun yetersiz test olduğunu söylüyor. En kötü etkilenen eyaletlerden biri olan Uttar Pradesh, test rakamlarında herhangi bir düşüş kaydetmemiş olsa da, diğer eyaletlerden çok daha azını test ediyor.220 milyondan fazla insanıyla Hindistan'ın en kalabalık eyaleti ve milyon kişi başına yaklaşık 184.000 test yapıyor. Bunu, yaklaşık 75 milyon insanı olan ve nüfusunun bir milyonu başına 300.000'den fazla test yapan Tamil .

Oksijen mücadelesi:Delhi hükümeti ordunun Kovid bakım tesisleri ve yoğun bakım ünitelerini yönetmesini istediğini söyledi.Delhi Baş Bakanı Arvind Kejriwal, şehrin eyaletlere oksijen kotası tahsis eden federal hükümetten yeterince oksijen almadığını defalarca söyledi.Ancak federal yetkililer, sorunun ulaşımdan kaynaklandığını söyleyerek kıtlık olduğunu reddediyor.Hindistan günde binlerce ton oksijen üretiyor, ancak bazı uzmanlar arz sıkışıklığının dağıtım ağlarına yapılan yatırım eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER