Facebook Trump'ın yasağı hakkında kararını verdi

Facebook Gözetim Kurulu, Facebook'un şirket için en zor kararlarından bazılarını almak üzere tasarlanmıştı. Kurul, Trump'ın Facebook yasağının devam etmesine karar verdi.

Facebook Trump'ın yasağı hakkında kararını verdi

Ancak Çarşamba günü yönetim kurulu, platformun karşılaştığı en büyük ikilemlerden birini Facebook (FB) ve şirketin CEO'su Mark Zuckerberg'e geri gönderdi.Yönetim kurulu, Facebook'un 6 Ocak Amerikan seçimlerinin ardından yaşanan ayaklanmanın hemen sonrasında Trump'ı askıya alma konusunda haklı olduğunu söyledi, ancak Facebook'un kurallarında buna izin veren gerçek bir kural olmaksızın askıya almayı "süresiz" yapamayacağını belirtti. Yönetim kurulu, Facebook'un kararı gözden geçirmesi ve Trump'ın platformdan sonsuza kadar yasaklanıp yasaklanmayacağını çözmesi gerektiğini bildirdi.Yönetim kurulu bu kararı kendisi verebilirdi, ancak kararı Facebook'a bırakma hakkını kullanmayı seçti.

Facebook'un Trump'ın kaderine karar vermek için bugünden itibaren altı ayı var.Yönetim kurulu, Facebook'a, "Facebook'un seçim sahtekarlığı anlatısı örnek olasılıklarının kapsamlı bir incelemesi ve 6 Ocak'ta Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan gerilimler" dahil olmak üzere başka önlemleri de alması gerektiğini belirtti.Kurul, böyle bir incelemenin "Facebook'un platformunun kötüye kullanılmasına izin verebilecek tasarım ve politika seçimlerinin açık bir yansıması " dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER