Avrupa’da Aşı Pasaportu İçin Beklenen Tarih Netlik Kazandı!

1 Temmuz itibariyle AB Dijital COVID-19 Sertifikası olarak adlandırılan uygulamanın kullanılması bekleniyor.

Avrupa’da Aşı Pasaportu İçin Beklenen Tarih Netlik Kazandı!

Brüksel’de düzenlenen AB Zirvesi’nde devlet yöneticileri COVID-19 pasaportunun başlatılmasına onay verdi. 

Euronews Türkçeden alınan bilgilere göre AB Zirvesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında Avrupa Komisyonu Başkanı olan Ursula Von der Leyen bu hafta sonuna kadar 300 milyondan fazla dozda aşının yapılacağını ifade ederken gelecek ay sonunda bunun 400 milyona kadar yükseleceğini belirtti. 

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel konuşmasında ‘’Gittikçe AB çapında özgürce hareket edebilme ehliyetine kavuşacağız.’’ şeklinde ifadelere yer verdi. Avrupa Parlamentosu ve AB ülkeleri COVID-19 aşı sertifikasının haziran ortasından itibaren yürürlüğe girmesi üzerine anlaşmıştı. 

Avrupa Komisyon Başkanı Von der Leyen, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile teknolojik sebepler dolayısıyla ertelenen uygulamanın altyapısının 1 Haziran itibariyle hazır olacağını belirtti.  Geçtiğimiz günlerde AB onaylı iki doz aşı yaptıran üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarının girişine izin veren uygulama AB tarafından kabul edildi. Bu girişimler ile Avrupa Birliği ülkelerinde bu yıl turizm sezonunda bir canlılık yaşanması bekleniyor. 

Ekonomileri daha çok turizme endeksli olan Yunanistan, İspanya ve Hırvatistan gibi AB üyelerinin bu uygulamaya oldukça sıcak yaklaştıkları görülüyor. AB COVID-19 Dijital Sertifikası, sertifika sahibinin aşı durumunu, COVID-19 enfeksiyon sonucunu veya test sonucunu gösterecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER