114 yaşında ki kadın en yaşlı ABD'li seçildi

Herkes uzun bir yaşam sürmeyi umar, ancak yalnızca çok az kişinin yaşı 100’ü geçebiliyor.Ve sadece birkaç kişi daha da ileri giderek dünyanın en yaşlı insanlarından biri haline geliyor.

114 yaşında ki kadın en yaşlı ABD'li seçildi

Yıllarca, Kuzey Carolina'lı kadın Hester Ford, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yaşlı kişi olarak rekorunu elinde tuttu.Ne yazık ki, Ford 116 yaşında inanılmaz bir yaşa ulaştıktan sonra geçen ay yaşama veda etti.

Onun ölümü, yaşayan en eski Amerikalının unvanının başka birine geçtiği anlamına geliyor ve bu yeni rekor sahibi, Ekim ayında 114. doğum gününü kutlayan Nebraska bir kadın olan Thelma Sutcliffe.

Thelma halihazırda dünyanın en yaşlı insanlarından biri olma ayrıcalığına sahipti yerel bir ünlüydü.

93 yaşındaki Rahip Warren Sorenson, 114. doğum günü için Omaha World-Herald'a "Teyzem, doğum gününde tantanayı ve kutlamalar yapmayı isteyen biri olmamıştı" dediOmaha World-Herald'a göre Themla, 1 Ekim 1906'da o zamanki adı Benson, Nebraska'da doğdu. Kocası Bill ile 1970'lerde ölene kadar evliydi ve çiftin çocuğu yoktu.

Sorenson, "Ekonomik Buhran sırasında ailemiz aşırı derecede fakirdi" dedi. "Thelma’nın kocası Bill, (ABD) Postanesi için çalışıyordu, bu yüzden daha iyi durumdalar."

Sadece Noel için değil, her zaman kendim, iki erkek kardeşim ve kız kardeşim için hediyeler getirdiğini hatırlıyorum. Bizim için yaptıklarından dolayı ona minnettarım. "dedi.

COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle 114. yaşını kaçırmak zorunda kalmasına rağmen, doğum günü için her yıl teyzesini ziyaret ederek minnetini gösteriyordu.

Uzun zamandır arkadaşı Luella "Lou" Mason World-Herald'a "Sadece onunla nihayet yemek odasında tekrar yemek yiyebileceğim günü dört gözle bekliyorum," dedi. "Bana, 'Kurallara uymamız gerektiğini biliyorum ama bundan hoşlanmıyorum' dedi."Son dönemdeki tüm aksiliklere rağmen Thelma, tüm bu yıllar boyunca gençliğini koruyan rahat tavırlarıyla tanınmakta.

Thelma sadece yaşayan en yaşlı Amerikalı değil, aynı zamanda dünyanın en yaşlı insanlarından biri... Gerontology Research Group'a göre, doğrulanmış en yaşlı insanlar listesinde 7. sırada.

Şu anda dünyadaki en yaşlı kişi 118 yaşındaki Japonya'dan Kane Tanaka'dır. Tarihteki en yaşlı kişi olmaktan sadece birkaç yıl uzakta: Fransa'dan Jeanne Calment hâlâ rekor sahibi; 1997'de 122 yaşında öldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER